Monday, February 22, 2016

„PARTICIPATIVE CULTURE” – THE WAY TO BE A EUROPEAN ACTIVE CITIZEN
 (ACTCITY)
ERASMUS+
(PARTENERIAT STRATEGIC ÎNTRE ȘCOLI - K2)
2015  –  2017


LECŢIE INTEGRATĂ ÎN CURRICULUM
PROIECT DIDACTIC

TEMA: MOTOARELE TERMICE ÎN CONDIȚIILE DEZVOLTĂRII DURABILE
DISCIPLINA: FIZICĂ
PROFESOR: ALDESCU MIOARA
CLASA: a X-a C
OBIECTIVE:
  1. Înțelegerea conceptelor de dezvoltare durabilă și cetățenie activă;
  2. Identificarea factorilor poluanți în construcția și funcționarea motoarelor termice;
  3. Găsirea de modalități de reducere a efectelor nocive produse de motoarele termice asupra mediului;
  4. Internalizarea necesității adoptării unui comportament cetățenesc activ.
MATERIALE DIDACTICE FOLOSITE: calculator, videoproiector, coli.
MOMENTELE LECŢIEI:
  1. Prin brainstorming am solicitat elevilor să spună ce cred ei că reprezintă conceptele de dezvoltare durabilă și cetățenie activă.
  2. Elevii au prezentat diverși factori poluanți în construcția și funcționarea motoarelor termice. Câțiva elevi au folosit calculatorul conectat la Internet pentru a găsi mai multe informații și le-au prezentat colegilor folosind videoproiectorul.
  3. Pentru fiecare factor poluant elevii au încercat să găsească modalități de reducere/eliminare a efectelor nocive produse de motoarele termice asupra mediului înconjurător.
  4. Grupe formate de 3-4 elevi au realizat afișe cu scopul de a conștientiza pericolele poluării de către cetățeni și pentru a transmite un îndemn pentru a acționa în acest scop.
PRODUSE FINALE REALIZATE DE ELEVI: afișe cu desene și îndemnuri privind protecția mediului, dezvoltare durabilă, comportament activ cetățenesc.
EVALUARE: observare directă pe tot parcursul activității.
MOMENT DE REFLEXIE (concluziile profesorului): desfășurarea unei astfel de activități a fost foarte bine primită de către elevi. Utilizând în mai mare măsură tehnologia IT pentru a găsi și a prezenta informații care, la prima vedere, nu ar avea legătură cu temele abordate la disciplina fizică, a condus la un interes sporit al elevilor pentru lecție. De asemenea, utilizarea termenilor specifici altor discipline în cadrul lecției de fizică, consider că este un câștig pentru elevi, contribuind la formarea competențelor transversale (contribuție importantă dacă ne gândim la accentul care se pune de obicei pe acest aspect în cadrul lecțiilor obișnuite). Deprinderea de a acționa ca un cetățean activ nu se dobândește ușor la români, de aceea fiecare pas în acest scop este bine-venit.

IMAGINI





Wednesday, February 3, 2016

„PARTICIPATIVE CULTURE” –
THE WAY TO BE A EUROPEAN ACTIVE CITIZEN
 (ACTCITY)
ERASMUS+
(PARTENERIAT STRATEGIC ÎNTRE ŞCOLI - K2)
2015-2017

Tema: Diversitate culturală în romanul Maitreyi, de Mircea Eliade
Disciplina: limba şi literatura română
Profesor: Oprea Diana
Clasa: a X-a F
Obiective: - caracterizarea personajului Maitreyi din romanul omonim, de Mircea Eliade;
- identificarea trăsăturilor europenilor şi ale indienilor, aşa cum reies ele dintr-un text dat;
- prezentarea statutului social, psihologic şi moral al personajelor Allan şi Maitreyi;
- exprimarea unei opinii cu privire la diferenţele culturale şi de mentalitate dintre personajele Maitreyi şi Allan/indieni şi europeni.
Materiale didactice folosite: romanul Maitreyi, de Mircea Eliade
                                                fişa de lucru
Momentele lecţiei: captarea atenţiei s-a  realizat printr-un exerciţiu de spargere a gheţii, elevii având de completat o serie de enunţuri cu referire la personajul Maitreyi din romanul omonim, scris de Mircea Eliade (Maitreyi, dacă ar fi o floare, ar fi ..., dacă ar fi o pasăre, ar fi ..., dacă ar fi o culoare, ar fi ...). 3-4 elevi şi-au prezentat opiniile, fiecare dintre ei alegând flori şi culori diferite pentru a identifica acest personaj; scopul exerciţiului a fost de a observa complexitatea şi sensibilitatea acestui personaj feminin. Această discuţie a permis trecerea la următorul moment al lecţiei, anunţarea activităţii de astăzi: Diversitate culturală în romanul Maitreyi, de Mircea Eliade.
Elevii primesc fişele de lucru; în prima parte a activităţii este analizat şi caracterizat personajul Maitreyi, iar partea a doua a activităţii a urmărit o dezbatere pe marginea diferenţelor, dar şi a asemănărilor dintre europeni şi indieni, pornind de la romanul analizat la clasă.
Pentru obţinerea performanţei, elevii sunt solicitaţi să identifice statutul social, psihologic şi moral al personajelor Allan şi Maitreyi, urmărind o structură din fişa de lucru.
Asigurarea feed-back-ului se realizează prin exprimarea opiniei cu privire la diferenţele de mentalitate dintre Allan şi Maitreyi, având în vedere perspectiva pe care o are fiecare asupra iubirii.
Produse finale realizate de elevi: - fişa de lucru pe care au completat-o de-a lungul activităţii;
                                                        Planşa cu informaţii despre cultura şi civilizaţia indiană.
Evaluare: plecând de la cele discutate în clasă, elevii şi-au exprimat opiniile cu privire la diferenţele culturale dintre europeni şi indieni, cu trimitere şi la informaţiile pe care ei le-au căutat şi sintetizat într-o planşă despre cultura şi civilizaţia indiană.
Moment de reflexie (concluziile profesorului): activitate a oferit un bun prilej pentru elevi de a se informa despre alte culturi şi civilizaţii, textul-suport reprezentând, pe de-o parte un univers ficţional exotic şi atractiv, cu o problematică mereu actuală, iar pe de altă parte, o oportunitate de a descoperi diversitatea culturală şi complexitatea sufletelor îndrăgostite.

Imagini:





Tuesday, February 2, 2016

„PARTICIPATIVE CULTURE” – THE WAY TO BE A EUROPEAN ACTIVE CITIZEN
 (ACTCITY)
ERASMUS+
(PARTENERIAT STRATEGIC ÎNTRE ȘCOLI - K2)
2015  –  2017


LECŢIE INTEGRATĂ ÎN CURRICULUM
PROIECT DIDACTIC

TEMA: „Voyage virtuel en France”
DISCIPLINA: Limba franceza  
PROFESOR: Zamfirescu Raluca
CLASA: a XII-a E
OBIECTIVE: - alegerea unui oras din Franta si prezentarea acestuia ;
-          cunoasterea traditiilor din orasele respective
-          identificarea obiectivelor turistice din orasul ales ;
-          prezentarea materialelor realizate.
MATERIALE DIDACTICE FOLOSITE:
-          calculatorul
-          PPT-uri
MOMENTELE LECŢIEI:
Elevii s-au impartit pe grupe si au realizat cate un PPT in care au prezentat orasul respectiv, atractiile turistice de aici, obiectivele turistice, particularitatile locului respectiv, mijlocul de transport pentru a ajunge acolo si cazarea la hotel.
PRODUSE FINALE REALIZATE DE ELEVI:
PPT-uri cu oras din Franta
EVALUARE:
Elevii  au fost incantati de modul  in care s-a desfasurat activitatea. Atmosfera a la francaise a fost intretinuta cu degustarea unui croissant si servirea unui ceai.
MOMENT DE REFLEXIE (concluziile profesorului):
Consider activitatea ca pe o reusita deoarece toti elevii clasei a XII-a E au participat si s-au implicat.

IMAGINI